
„Od 1 czerwca zaczniemy likwidację szpitali jednoimiennych. Na początek zostawimy po jednym szpitalu w województwie (…) Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów” – przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jak w takim razie wygląda sytuacja w naszym województwie?
W świetle niewielkiej liczby dziennych potwierdzonych zachorowań i coraz większej dziennej liczby ozdrowieńców, możliwe jest stopniowe zmniejszanie ilości łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 – wyjaśnił Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.
Generalnie pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego ze stwierdzoną chorobą COVID-19 będą od 1 czerwca 2020 roku leczeni w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
Dlatego poprosiłem Mateusza Iżakowskiego, rzecznika prasowego szpitala przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie o odpowiedzi na pytania, które przybliżą temat działalności szpitala w nadchodzącym czasie.
Jak będzie funkcjonował szpital od 1 czerwca?
Od czerwca nasz szpital rzeczywiście stanie się jedynym szpitalem w województwie, który będzie przyjmował pacjentów z covid-19. Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa będą dowożeni do naszej placówki z całego regionu.
Dobrze, a co z innymi oddziałami?
Oczywiście z czasem będziemy starali się odmrażać inne oddziały. Jednak oddział zakaźny nadal będzie funkcjonował w budynkach L i M, które są w pełni zabezpieczone.
To proszę powiedzieć co z personelem? Czy jest wystarczający na przejęcie pacjentów z regionu?
Jeżeli chodzi o personel, to jak w każdej placówce brakuje nam lekarzy, pielęgniarek i salowych. W tej chwili wszystkie dyżury są obsadzone, ale wsparcie bardzo by się przydało. Największe zapotrzebowanie mamy w tej chwili na pielęgniarki i salowe. Mimo to podkreślam – jesteśmy gotowi na leczenie pacjentów z całego województwa.
Jak personel przyjął decyzję, że będziecie jedynym szpitalem jednoimiennym w regionie?
Spokojnie, ponieważ lekarze i pielęgniarki mając dotychczasowe doświadczenie oraz znając procedury i wytyczne dobrze wiedzą już na dzień dzisiejszy, jak należy postępować w nowej nadchodzącej sytuacji.
Teraz dla odmiany zapytam, czy personel jest badany?
Badania personelu odbywają się wówczas, kiedy zachodzi podejrzenie, że miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Dotychczas mieliśmy kilka takich sytuacji, gdzie musieliśmy przeprowadzić kilkaset badań próbek pobranych od naszego personelu. Bezpieczeństwo zarówno personelu jak i pacjentów to jeden z podstawowych priorytetów.
Czy nadal można wspierać szpital darowiznami?
Dziękuję za rozmowę.
Na koniec dodam, że osoby, które są chętne wesprzeć szpital w innej formie zapraszam do bezpośredniego kontaktu z Radną Miejską Dominiką Jackowski przez stronę Pomóżmy tym, którzy pomagają SZCZECIN /kliknij/ lub z moją osobą, Radnym Osiedla Nowe Miasto Mariusztalajkowski@gmail.com
Namawiam wszystkich niezdecydowanych do wspomagania szpitala, bo z własnego doświadczenia wiem, że uczucie po takiej akcji jest ,,bezcenne”.
Mariusz Tałajkowski
Foto: google.pl