Na początku przypomnę, iż w celu jeszcze większej efektywności działań strażników miejskich w Szczecinie została wydzielona funkcja ,,Strażnika Osiedlowego”, który krótko pisząc ma być bliżej mieszkańców.

Taką funkcję na terenie Osiedla Nowe Miasto w Szczecinie pełni mł. inspektor Norbert Urbaniak i to, dlatego Panu Norbertowi podczas rozmowy telefonicznej, a także drogą mailową przekazałem otrzymane uwagi i sugestie od mieszkańców dotyczące naszej okolicy.

A bolączki Osiedla Nowe Miasto to między innymi:

  • boisko po zmroku,
  • akty wandalizmu i drobnych kradzieży w nowych blokach, gdzie jest duża anonimowość,
  • uszkodzona infrastruktura chodnikowa na Sowińskiego na skutek prac budowlanych,
  • kwestia bezpieczeństwa pieszych na stosunkowo nowym przejściu przy ul. Kusocińskiego,
  • spotkania małoletnich i używki w wiacie na terenie osiedla przy ul. Sowińskiego,
  • wyrzucanie niedopałków przez okna i balkony,
  • złe parkowanie.

Niestety podczas rozmowy okazało się, że nie wszystkie osoby znają procedury zgłoszeń do straży miejskiej (np. o złym parkowaniu). Dlatego chciałbym usystematyzować temat.

Wariant 1.

Zgłoszenie dokonujemy anonimowo. Strażnicy jadą na miejsce i faktycznie stwierdzają wykroczenie wtedy z automatu są świadkami i wszystkie czynności wykonują sami.

Wariant 2.

Zgłoszenie dokonujemy anonimowo. Strażnicy udają się pod wskazany adres i nie stwierdzają żadnego wykroczenia. Nie ma wykroczenia, nie ma świadka to również nie ma sprawy.

Wariant 3.

Zgłoszenie dokonujemy z podaniem swoich namiarów przez stronę internetową, dołączamy również dokumentację zdjęciową. Strażnicy jadą na miejsce i faktycznie stwierdzają wykroczenie wtedy z automatu są świadkami i wszystkie czynności wykonują sami bez naszego udziału.

Wariant 4.

Zgłoszenie dokonujemy z podaniem swoich namiarów przez stronę internetową, dołączamy również dokumentację zdjęciową. Strażnicy jadą na miejsce i nie stwierdzają wykroczenia, ale mają naszą dokumentację, na której widać wykroczenie. Wtedy kontaktują się z nami, aby poinformować nas, iż w celu skutecznego postępowania w sprawie o wykroczenie konieczne jest nasze stawiennictwo i uczestnictwo na etapie czynności wyjaśniających, a w razie potrzeby także i w postępowaniu Sądowym w przypadku skierowania wniosku o ukaranie. W przypadku niestawienia się i niezłożenia zeznań nie będzie można skierować sprawy na drogę postępowania karnego ze względu na brak dostatecznych dowodów.

Dlatego w tym wariancie nie można podawać się za kogoś innego lub kryć się pod nazwą jakieś instytucji, ponieważ to właśnie ta wskazana osoba zostanie wezwana i nieważne czy jest to np. policjant, zarządca terenu, urzędnik. Po prostu ta osoba musi potwierdzić zgłoszenie i jeśli nie była świadkiem to oczywiście nie może złożyć fałszywych zeznań. Podsumowując w tym wariancie musimy podać swoje dane i być gotowi na dalsze implikacje z tym związane.

Na koniec mogę napisać, że uwagi oraz sugestie mieszkańców bardziej ukierunkowują patrole i działania prewencyjne straży miejskiej, dlatego zachęcam mieszkańców do kontaktu i rozmów ze strażnikami osiedlowymi, którzy dzięki temu poznają jeszcze bardziej specyfikę swojego rejonu, a to jeszcze raz podkreślę przekłada się na efektywniejsze działania w terenie.

Baza kontaktowa straży miejskiej /kliknij/

 

Foto na podst. /kliknij/

Mariusz Tałajkowski

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *