
No i poznaliśmy przyczynę uszkodzenia bramy wjazdowej do hali parkingowej przy ulicy Sowińskiego 74. Przyczyna to uderzenie samochodu w bramę. Niestety kierowca nie zawiadomił zarządcy o zdarzeniu. Jednak dzięki mieszkańcom i ochronie udało się ustalić czas oraz auto biorące udział w zdarzeniu. Obecnie są zabezpieczane nagrania z monitoringu dla policji.
Przykre jest to, że kierowca próbował zataić ten fakt, a przecież wystarczyłoby tylko wezwać ochronę lub policję i podać nr obowiązkowego ubezpieczenia OC auta. Koszt dla kierowcy to tak naprawdę kilkanaście złotych na przyszłorocznej zniżce ubezpieczeniowej, a dla wspólnoty w przypadku braku sprawcy to koszt dobrych kilku tysięcy złotych.
Niestety podobna sprawa (uderzenie samochodu w bramę 74d) ciągnie się już wiele długich miesięcy najpierw było zatajenie uderzenia, następnie przez monitoring ustalenie sprawcy, zgłoszenie na policję, potem zgłoszenie do ubezpieczyciela auta (dla mnie osobiście ,,firma krzak”), który próbuje się wymigać od wypłaty odszkodowania, następnie działania naszego brokera… Efekt, wspólnota, czyli mieszkańcy wyłożyli gotówkę na naprawę i muszą czekać na zwrot poniesionych nakładów, które nastąpi albo i nie nastąpi…
Dla mnie bardzo słabe jest takie cwaniakarstwo sprawców, ale, jeśli policja udowodni celowe oddalenie się z miejsca zdarzenia to takiemu kierowcy grozi mandat i tutaj uwaga finalnie winowajca będzie zmuszony do pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni, a to dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe definiują ucieczkę z miejsca kolizji jako świadome oddalenie się, aby uniknąć zapłaty za wyrządzone szkody.
Dlatego apeluje w imieniu wspólnoty do kierowcy, który uderzył swoim autem w bramę wjazdową przy ulicy Sowińskiego 74 o zgłoszenie się do zarządcy w piątek (30 stycznia) i załatwienie tej sprawy w sposób cywilizowany. Niestety w przypadku braku kontaktu, zarządca zostanie zmuszony do dokonania niezwłocznego zgłoszenia na policję wraz z materiałem dowodowym z monitoringu.
Dz.U.2019.0.2214 t.j. – Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Prawo dochodzenia wypłaconego odszkodowania od kierującego pojazdem mechanicznym
Art. 43.
Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 zadania Funduszu, ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
4) zbiegł z miejsca zdarzenia.
Szczegóły:
Mariusz Tałajkowski