W dniu 26 sierpnia 2021 roku w Sądzie Rejonowym Szczecin – Centrum odbyła się rozprawa z wniosku członka naszej Wspólnoty Mieszkaniowej Sowińskiego 72 o rozstrzygnięcie w przedmiocie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczy wspólnej, w szczególności poprzez wyznaczenie dla wnioskodawcy dodatkowego naziemnego miejsca postojowego z prawem do wyłącznego korzystania z niego.

W związku z brakiem odpowiedniej liczby głosów pod uchwałą, członkowie naszej Wspólnoty nie wyrazili dotąd zgody na występowanie Wspólnoty w tej sprawie w charakterze uczestnika i nie udzielili pełnomocnictwa Zarządowi do reprezentowania Wspólnoty w niniejszym postępowaniu. Sędzia podczas rozprawy wskazała, że przedmiot sprawy przekracza zakres zwykłego zarządu, a brak powyższej zgody oznacza, iż w praktyce należy wezwać wszystkich członków Wspólnoty do udziału w sprawie w charakterze uczestników. Powyższe oznacza, że wniosek powinien zostać doręczony każdemu członkowi Wspólnoty wraz ze zobowiązaniem do ustosunkowania się do jego treści, a w przypadku braku odebrania korespondencji, należałoby ją doręczyć przez komornika. W praktyce takie działanie wydłużyłoby postępowanie oraz zwiększyło jego koszty, dlatego, aby zgodnie z zasadą ekonomiki procesowej uzyskać rozwiązanie i zamknięcie sprawy, zasugerowała wypracowanie kompromisu. Jest to tym bardziej istotne, że wnioskodawca jest osobą o ograniczonej sprawności ruchowej i stara się uzyskać miejsce, za które zapłaci i które ułatwi funkcjonowanie w życiu codziennym.

Mając na uwadze powyższe Sąd przedłużył termin głosowania nad uchwałą wyrażającą zgodę na występowanie w sprawie Wspólnoty w charakterze uczestnika i udzieleniu pełnomocnictwa Zarządowi do reprezentowania wspólnoty w niniejszym postępowaniu o kolejne 3 miesiące. Mając jednak na uwadze dotychczasowe doświadczenia ze zbieraniem podpisów pod uchwałami, może się to okazać trudne w zakreślonym przez Sąd terminie.

Dlatego drugi element kompromisu jest niezwykle istotny i ma polegać na tym, że firma, która wprowadziła organizację ruchu na naszym osiedlu sprawdzi, czy jest możliwość przeniesienia istniejącego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami w okolice ostatniego bloku. Gdyby okazało się to z jakichś względów niemożliwe, to zostanie wyznaczone miejsce, gdzie byłaby możliwość stworzenia nowego standardowego miejsca parkingowego, które zostałoby następnie wycenione w celu ewentualnego nabycia prawa do wyłącznego korzystania. W takim przypadku zaproponowany zostanie projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody przez naszych członków na ustanowienie na rzecz wnioskodawcy prawa wyłącznego korzystania z tego miejsca, który będzie podlegał głosowaniu wraz z innymi uchwałami podczas zebrania rocznego. Oznacza to zatem, że w ramach standardowej uchwały to do Państwa będzie należała ostateczna decyzja w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie takiego miejsca i odpłatne zbycie praw do niego na rzecz wnioskodawcy.

Mariusz Tałajkowski

Zdjęcie: Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie //kliknij/

Czerwiec 2021 – Postępowanie sądowe.

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *