Klimatyzacja w mieszkaniach ze względu na ostatnie upalne lata cieszy się coraz większą popularnością. Niestety, ale starsze budynki raz, że nie posiadają klimatyzacji, dwa nie mają w ogóle wyznaczonych miejsc do jej montażu. Dlatego staję się aktualne pytanie: czy mogę zamontować klimatyzacje bez pytania o zgodę innych mieszkańców? Generalnie pytanie sprowadza się do tego czy można zamontować klimatyzator na zewnątrz bez stosownej uchwały we wspólnocie mieszkaniowej, czy też bez zgody spółdzielni mieszkaniowej. Odpowiedź jest krótka NIE, nie można zamontować klimatyzatora na zewnątrz bez odpowiedniej uchwały czy zgody.

Mało tego wspólnota mieszkaniowa, może naliczyć dodatkowe opłaty za klimatyzator. Nawet dwukrotnie zwiększyć opłatę za korzystanie z części wspólnej budynku, na której umieszczono klimatyzatory, jeżeli nowo ustalona opłata nie jest rażąco wygórowana a wspólnota podaje rynkowe stawki za powierzchnie reklamowe. Na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 3 czerwca 2015 roku, sygn. I ACa 1803/14, a także wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 marca 2014 r. (sygn. akt VI ACa 1420/13). Pieniądze z powyższej opłaty zasiliłyby fundusz remontowy.

Należy zaznaczyć, iż wspólnota mieszkaniowa ma prawo nie wyrazić zgody na klimatyzator. Przy podejmowaniu decyzji może zażądać opinii architekta oraz sąsiadów. Chodzi o hałas, drgania oraz sposób odprowadzania skroplin i oczywiście umiejscowienie. Montaż bez zgody jest rozpatrywany w kategorii samowolki budowlanej i jako taka sprawa podlega karze.

Jeśli chodzi o spółdzielnie mieszkaniowe to w praktyce bywa różnie np. w jednej z największych w Polsce spółdzielni mieszkaniowych w Poznaniu, zgoda na montaż klimatyzatora jest wydawana pod warunkiem spełnienia wielu narzuconych wymagań, ale już jedna z największych wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych nie wyraża zgody. Z kolei w dużej krakowskiej spółdzielni mieszkaniowej, zgoda nie jest wyrażana w przypadku budynków, które w niedawnym czasie przechodziły remont i miały zmienianą elewację. Natomiast w dużej warszawskiej spółdzielni mieszkaniowej zgoda jest wydawana tylko w przypadku montażu klimatyzatora na balkonie. Muszą być przy tym spełnione następujące warunki: jednostka zewnętrzna klimatyzatora musi być ustawiona na posadzce na odpowiednich podkładkach lub zamontowana do ściany na wspornikach, posiadających mocowania tłumiące jej drgania, a przewody freonowe i elektryczne oraz skropliny z jednostki zewnętrznej klimatyzatora należy wprowadzić do lokalu (np. do istniejącej kanalizacji).

Generalnie montaż klimatyzatorów zdarza się sporadycznie.

Podsumowując zgoda na umieszczenie klimatyzatora jest potrzebna, jednak przekracza zakres zwykłego zarządu, również ewentualne naliczenie dodatkowych opłat za klimatyzator przekracza zakres zwykłego zarządu (art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali).  Dlatego takie decyzje są i będą podejmowane tylko i włącznie w formie uchwał.

Mariusz Tałajkowski

 

http://profiklima.pl/klimatyzacja-dla-domu/klimatyzacja-domu-mieszkania/klimatyzacja-bloku-formalnosci/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Klimatyzacja-w-mieszkaniu-tylko-za-zgoda-zarzadcy-7420766.html

http://www.e-instalacje.pl/a/klimatyzator-w-mieszkaniu-w-bloku-formalnosci-i-mozliwosci-montazu-19479.html

Poradnik dla zarządów i zarządców pod redakcją Sabiny Augustynowicz Warszawa 2017

https://dom.wp.pl/klimatyzacja-w-mieszkaniu-to-rozwiazanie-nie-dla-kazdego-co-nalezy-wiedziec-6264143726564993a

foto1. źródło: klimart.com.pl 

foto 2. źródło: profiklima.pl

 

 

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *