
Dzisiaj w magistracie zasięgnąłem garść najnowszych informacji na temat przekształcenia prawa użytkowania w prawo własności.
1. Obecnie priorytet mają wnioski z potencjalną bonifikatą! Dlatego może zdarzyć się, że otrzymamy pismo z urzędu z naliczoną kwotą na mieszkanie, a na miejsce postojowe już nie. Musimy wtedy cierpliwie czekać, ponieważ nasze wnioski mogą rozpatrywać dwie różne osoby, w dwóch różnych okresach.
2. Gdybyśmy nie chcieli czekać na pismo urzędowe z obliczoną kwotą, możemy kwotę obliczyć sobie sami tak jak opisałem w poprzednim artykule (kliknij). UWAGA możemy tego dokonać tylko i włącznie po wcześniejszym złożeniu odpowiednich wniosków w okienku ,,N” i po otrzymaniu potwierdzenia złożonych dokumentów. No i właśnie tego się dzisiaj dowiedziałem, że lepiej zaokrąglać kwoty w górę, ponieważ ze względu na jakieś tam tysięczne, może się okazać, że za mało wpłaciliśmy. Dlatego lepiej zapłacić z górką, a potem otrzymać zwrot nadpłaty. Wpłacamy na podane konto przez UM w pierwszym otrzymanym zaświadczeniu.
3. Gdy otrzymaliśmy pismo z informacją o wysokości opłaty jednorazowej możemy udać się do UM z tym pismem do pokoju 128 i poprosić o wystawienie dokumentu, abyśmy mogli zapłacić od ręki w urzędzie. Fizycznie nic nie dostaniemy, ale w banku na dole UM, Panie już będą miały nasze dane do przyjęcia opłaty.
W banku możemy zapłacić gotówką, albo kartą. Możemy zapłacić co jest dla niektórych osób istotne także kartą debetową.
Dostajemy potwierdzenie z banku i teraz czekamy na zaświadczenie z magistratu stwierdzające przyjęcie naszej wpłaty, teoretycznie do 3o dni.
Gdy będziemy płacić z domu przelewem warto wpisać oprócz naszych danych osobowych i adresu zamieszkania PUWG_…. z numerem. Te dane znajdziemy w nagłówku z lewej strony, pod wierszem WZiON.
Przykładowy wiersz z PUWG
PUWG_000000
Otrzymany dokument jako właściciele załączamy do wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę.
4. Magistrat w przypadku stwierdzenia, że nie dostaliśmy informacji o wysokości opłaty jednorazowej (w przypadku braku rabatu), a złożyliśmy odpowiedni wniosek w odpowiednim terminie i spełniliśmy wszystkie pozostałe warunki. Będzie umożliwiał, czy raczej tolerował wpłatę do pierwszego terminu opłaty za wieczyste użytkowanie we wcześniejszym systemie, czyli do ,,okolic” lutego.
5. Powiedzmy wprost nie ma rabatu na miejsce postojowe! (mimo jakiś wcześniejszych nie do końca jasnych informacji, czy też plotek o mającym się pojawić rabacie).
W moim przypadku opłata za mieszkanie 55m2 i komórkę lokatorską 4m2 wyniosła po rabacie (tylko mieszkaniowym 60%) 2540zł. Teraz czekam na miejsce postojowe, będzie to koszt około 3500zł bo tutaj podkreślam rabat, nie obowiązuje.
Gdy chcemy uzyskać informacje w magistracie na powyższy temat, oczywiście w swojej sprawie pobieramy numerek ,,N”, najlepiej mieć ze sobą potwierdzenie złożenia wniosków. Ponieważ najłatwiej po nich określić na jakim etapie jest nasza sprawa i kto ją prowadzi.
Wcześniejsze artykuły po kliknięciu w poniższe linki:
Przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności, tutaj możemy pobrać i wydrukować potrzebne wnioski.
Dlaczego jeszcze nie otrzymałem z UM informacji o wysokości opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania?
Mariusz Tałajkowski