
Propozycję Pana Roberta omówimy na najbliższym zebraniu. Jednak przedstawiam ją wcześniej, aby każdy mógł wyrobić sobie zdanie w tej kwestii. Niewątpliwie ważne będą aspekty prawne i finansowe, to znaczy czy np. będziemy musieli w razie powołania takiego funduszy płacić za dodatkową obsługę księgowej czy też jakiś podatek. Odpowiedzi na te i inne pytania przygotuje zarządca naszego osiedla ,,Różany dom”.
Przejdźmy do sedna, oto propozycja Pana Roberta.
,,Chciałbym zaproponować powołanie na zebraniu dobrowolnego funduszu, na który mogliby składać się właściciele zainteresowani estetyką i komfortem na osiedlu. Zdaję sobie sprawę, że każdy mieszkaniec ma inne oczekiwania, potrzeby i możliwości – stąd dobrowolność wpłat. Uchwała powinna upoważniać zarząd do wydawania środków według własnego uznania (przypuszczam, że może to przekraczać tzw. zwykły zarząd nieruchomością), w zakresie estetyki (np. czyszczenie, wymiana zużytych lub zardzewiałych elementów, pokrycie wydeptanych ścieżek, wymiana zieleni) i komfortu (np. automatyczne lampy, urządzenia do ćwiczeń na powietrzu, otwieranie drzwi i szlabanu telefonem, wymiana świetlówek na LED).
Trudno mi przewidzieć zainteresowanie, ale my chętnie dołożymy się do takiego funduszu, bo uważamy, że nasze osiedle jest najlepszym miejscem do mieszkania w Szczecinie i chcielibyśmy, aby takim pozostało 🙂
Kto wie, może ktoś jeszcze uważa podobnie i ma możliwość wsparcia osiedla w ten sposób.
A może ktoś się dołączy po pewnym czasie do funduszu, jeśli będzie przynosił efekty zauważalne”.
Mariusz Tałajkowski
Mich
A może spróbować raz jeszcze akcję wspólnego nasadzenia zieleni tak jak była raz próba z drzewami? Tylko tym razem jednak z większym wyprzedzeniem, bo zostałem kompletnie zaskoczony i z większym wyborem stopnia partycypacji, bo ja może i chętnie się dorzucę, ale też bez przesady.
Mariusz Talajkowski
Dzień dobry,
oczywiście ma Pan rację. Na wiosnę przeprowadzimy ponownie akcję.
Pozdrawiam Mariusz Tałajkowski
Robert
Tematu nie udało się omówić na ostatnim zebraniu.
Czy wiadomo już może, jakie są uwarunkowania prawne i finansowe propozycji?
Mariusz Talajkowski
Dzień dobry,
faktycznie na ostatnim zebraniu zabrakło czasu na omówienie tematu. Na pewno na najbliższym spotkaniu czy zebraniu poruszymy temat.
Niemniej jednak biorąc pod uwagę psychologię zachowań ludzkich wydaje się, że przyszłość mają celowe zbiórki (np. na drzewa) niż wpłaty na konkretne konto, ale… na potencjalne pomysły czy działania. Musimy wziąć pod uwagę, że jesteśmy dużą wspólnotą, a zatem siłą rzeczy stosunkowo mocno spolaryzowaną. Teraz pojawiają się kolejne kwestie np. regulaminu wydawania pieniędzy z konta. Kto powinien mieć decydujący głos przy wydatkach – ,,największy sponsor” czy zarząd, a może zarządca? Kto będzie rozliczał fundusz, przechowywał faktury?
Dlatego uważam, że temat jest ciekawy i jak najbardziej nadaje się do wspólnej dyskusji, lecz przyznaję, że moim priorytetem były nasze finanse. Dlatego zebranie odbyło się szybciej, abyśmy mieli więcej czasu na podjęcie decyzji finansowych. W końcu udało się wyprowadzić wspólnotę z długów, jednak od początku roku ceny usług znów szybują w górę… Tak, więc ponownie z zarządcą skupiamy się na jak najszybszym zakończeniu głosowania nad uchwałami, ponieważ zwłoka ponownie uderzy w naszą wspólnotę. Teraz za sprawą opinii dendrologicznej powrócił temat drzew.
Dlatego zagadnienia mniej ważne jak powyższy fundusz naturalnie odsunęły się na dalszy termin rozpatrzenia, ale nie odeszły w niebyt.
Pozdrawiam Mariusz Tałajkowski