
Podczas zebrania został poruszony temat pozwolenia na montaż dodatkowych elementów na elewacji budynku. Tutaj wywiązała się dyskusja czy w ogóle można montować wspomniane zewnętrzne elementy, jeśli nie zostały uwzględnione w projekcie budynku. Dodam, że głównie chodziło o takie elementy zewnętrzne jak markizy, rolety, klimatyzatory. Dyskusja zakończyła się jasnym komunikatem dla zarządu i zarządcy, iż nie będzie żadnej intencyjnej uchwały umożliwiającej powyższym organom wydawania pozwoleń na dodatkowe elementy montowane na elewacji budynku. Dotyczy to również klimatyzatorów montowanych do podłogi na balkonie.
Mieszkańcy wyrazili opinię, że osoby, które nielegalnie dokonali ingerencji przez swoje działania, kolokwialnie pisząc w części wspólne budynku w razie jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych dla tegoż budynku będą podawane do sądu.
Podobnie sprawa się ma z zakłócaniem estetyki budynku, jeśli zostanie przekroczony punkt graniczny, również będą kierowane pisma o demontaż elementów psujących estetykę osiedla i przywrócenie elementu elewacji do stanu pierwotnego.
Natomiast w przypadku klimatyzatorów, jeśli hałas będzie przeszkadzał sąsiadom, (nie wspominając nawet o negatywnych skutkach ubocznych ingerencji w elewację) także będą kierowane pisma o demontaż takowych urządzeń.
Temat: montaż markizy na elewacji
Sąd Najwyższy stwierdził, że balkon przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu. Jednakże ten sam Sąd w uchwale z dnia 7 marca 2008 r. zauważa, iż te elementy architektonicznej konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem – na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali – powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.
W podobnym zakresie należałoby zatem odnieść się do zagadnień tarasu(…)
Tym samym wykorzystanie ściany należy ocenić w kontekście art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, zgodnie z którym właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
(…) Instalacja markizy przy wykorzystaniu części wspólnych budynków przekroczyło normalne korzystanie z części wspólnych i wymagana była zgoda współwłaścicieli.
Robert Kisielewski
radca prawny KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Fedorowicz, Kisielewski. Spółka Cywilna. Źródło: goldenline.pl
Mariusz Tałajkowski