
Cztery etapy znoszenia ograniczeń
PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni
Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
- Przemieszczanie w celach rekreacyjnych
Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!
- Kult religijny – 1 osoba na 15 m2
Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
- Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego
Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.
Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie
Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:
- przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
- wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
- realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.
DRUGI ETAP
Działalność gospodarcza:
- Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Życie społeczne
- Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk
TRZECI ETAP
Działalność gospodarcza:
- Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
- Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
- Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
Życie społeczne
- Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
- Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.
CZWARTY ETAP
Działalność gospodarcza:
- Otwarcie salonów masażu i solariów
- Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
Życie społeczne
- Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym
————————————————————————————
Szef resortu zdrowia wymienił zasady, które będą nas obowiązywać przez najbliższy, dłuższy czas.
Jak wskazał, są to: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja powierzchni i rąk, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie lub izolacji, ochrona osób najsłabszych oraz maksymalnie – jeśli to możliwe – używanie form prac zdalnych.
Szumowski oświadczył także, że „nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że sukcesywnie będą wprowadzane pewne poluzowania, gdyż w dłuższej perspektywie całkowita izolacja w sferze gospodarki nie jest możliwa.
– Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia – zapowiedział minister zdrowia.
Szumowski zaznaczył, że przechodzenie do kolejnych etapów łagodzenia obostrzeń będzie zależało od liczby chorych, liczby wolnych łóżek szpitalnych, wolnych respiratorów, czyli od stopnia panowania nad epidemią.
Poinformował, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust, który zaczął obowiązywać w czwartek. – Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych – powiedział minister zdrowia.
Dopytywany później, jak długo będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek, Szumowski stwierdził, że dopóki nie będzie dostępna szczepionka przeciw koronawirusowi. Szumowski podkreślił, że zasada zachowywania dystansu społecznego, jeżeli to nie są rodziny, nadal obowiązuje.
————————————————————————————
Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przechodzimy dziś do kontrofensywy. Jestem przekonany, że mamy dziś odpowiednie do tego narzędzia – dodał.
– Jest bardzo głęboki sens tego, co robimy. Kupujemy sobie czas. Wiele osób może dzięki temu ocalić swoje życie, wystarczy porównać naszą sytuację z tą znaną z innych państw – mówił Morawiecki.
– W dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi wzrostami zakażeń i zgonów, takimi jak w krajach zachodnich – dodawał.
Jak stwierdził, sytuacja wymaga „ostrożnych kroków do przodu, po to, by zbudować nową rzeczywistość gospodarczą”. Premier mówił o zasadzie „Trzech I”, na które składają się: Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja.
Izolacja to np. konieczność noszenia maseczek, zachowywania dystansu. – Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. – Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział.
Z kolei informatyzacja to założenie, że jak najwięcej pracy musi być wykonywane zdalnie – potrzeba jak najwięcej pracy, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu.
– W pewnych interwałach czasowych chcemy przedstawiać dziś kolejne etapy, w których będziemy prezentować luzowanie obostrzeń (…) Te reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – mówił, dodając, że trzeba podchodzić do sprawy elastycznie, w zależności od sytuacji.
– Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji – tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – powiedział Morawiecki.
– Dziś pokazujemy drogę oznaczającą, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Mamy nadzieję na powrót do w miarę normalnego życia. Na pewno obostrzenia takie jak zakaz większych zgromadzeń, koncertów, będą obowiązywały dalej – stwierdził.
Szef rządu zastrzegł, że jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać „będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia” obostrzeń. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję sytuacja w Polsce jest „lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa”.
Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. – Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie – zaznaczył szef rządu.
Premier dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.
Jak mówił premier, widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większość właściwie reaguje na obostrzenia.
– Przechodzimy dziś do kontrofensywy. Jestem przekonany, że mamy dziś odpowiednie do tego narzędzia – powiedział.
Zapytany o to, kiedy rząd przewiduje zakaz organizowania imprez masowych, stwierdził, że są one zakazane do odwołania. Ich przywrócenia nie przewiduje się nawet na ostatnim etapie luzowania obostrzeń.
Premier dodał też, że granice Polski pozostaną zamknięte. Zostały one tymczasowo zamknięte 15 w marca w związku z epidemią koronawirusa. Szef rządu powiedział, że będzie tak co najmniej do 3 maja.
Mariusz Tałajkowski