
Odnośnie zadawanych pytań i wiecznie ,,żywej” dyskusji na temat (nie)uciążliwości utrzymywanych oraz wyprowadzanych zwierząt domowych.
Podczas XVI zwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin została przyjęta uchwała wprowadzająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.
Poniżej jeden z rozdziałów… Istotnych rozdziałów dla powyższego tematu, co prawda treść nie jest nowa i niewiele się różni od rozdziału 6. Uchwały Nr VII/214/19 Rady Miasta Szczecina, która obecnie przechodzi do historii. Niemniej różnice są np.
8. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego uprzątnięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych oraz na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku.
Na czerwono dopisany tekst do najnowszej uchwały.
No cóż, zapraszam do ,,lektury” po której mam nadzieję będzie więcej odpowiedzi niż pytań, a stopień dyskusji będzie zdecydowanie mniej żywiołowy.
Rozdział 8.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
§ 27. 1. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia, nie zakłócały spokoju domowego, a zwłaszcza ciszy nocnej.
2. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, w szczególności niepozostawiania ich bez dozoru w miejscach publicznych.
3. Dozór nad psami oraz innymi zwierzętami domowymi poza miejscem ich stałego utrzymania, winien być adekwatny do gatunku, rasy i cech osobniczych, a także niekolidujący z przeznaczeniem danego obiektu czy terenu, gdzie zwierzę zostało wprowadzone.
4. W miejscach publicznych zwierzęta domowe mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do sprawowania kontroli nad zachowaniem zwierzęcia.
5. Właściciele i opiekunowie wyprowadzający psy w miejsca publiczne, zobowiązani są do stosowania poniższych zasad:
1) pies winien być prowadzony na smyczy z zastrzeżeniem pkt 2;
2) zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko wówczas, gdy pies ma założony kaganiec, a osoba nadzorująca psa, ma możliwość sprawowania nad nim pełnej kontroli, oznaczającej oczekiwaną reakcję psa na komendę opiekuna w każdej sytuacji, z zastrzeżeniem pkt 3;
3) psy należące do ras uznawanych za agresywne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz mieszańce tych ras, a także psy, które zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, należy prowadzić w kagańcu i na smyczy;
4) pies zwolniony ze smyczy powinien być prowadzony bezpośrednio przy osobie nadzorującej zwierzę, z zastrzeżeniem pkt 5 i 6;
5) na terenach otwartych i o małym natężeniu ruchu pieszych, pies niemusi być prowadzony bezpośrednio przy osobie nadzorującej zwierzę. W tym przypadku pies musi mieć założony kaganiec;
6) psy mogą być zwolnione ze smyczy oraz pozbawione kagańca w miejscach ogrodzonych przeznaczonych na wybiegi dla psów, z wyłączeniem psów wskazanych w pkt 3;
7) właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do podjęcia środków chroniących osoby trzecie przed niechcianym bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem.
6.Obowiązek nakładania kagańca, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 – 5, nie dotyczy psów:
1) u których występują przeciwwskazania:
a) anatomiczne,
b) zdrowotne;
2)szczeniaków do 9 m-ca życia.
7. Przeciwwskazania, o których mowa w ust. 6 pkt1, winny być potwierdzone przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia psa lub na stosownym zaświadczeniu.
8. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego uprzątnięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych oraz na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku.
9. W miejscach publicznych, na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do przestrzegania zapisów porządkowych ustanowionych przez zarządców tych terenów.
10. Przepisy ust. 3-8 nie dotyczą funkcjonariuszy organów powołanych do ochrony bezpieczeństwa publicznego na służbie, osób niewidomych lub niedowidzących korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.
Źródło: bip.um.szczecin.pl /kliknij/
Mariusz Tałajkowski