1. Czy Wybory 2020 (druga tura) są bezpieczne?

Tak, są bezpieczne.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zakomunikował: patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że wyjście do sklepu, czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne (…).

Definicja bliskiego kontaktu Światowej Organizacji Zdrowia mówi o 15 minutach przebywania w zamkniętym pomieszczeniu z osobą chorą. A czas, który spędzamy w lokalu wyborczym to średnio kilka minut. Dłużej robimy zakupy, w tłumie, bez maseczek. To groźniejsze niż pójście do lokalu”

 

2. Czy są jakieś zmiany w odniesieniu do pierwszej tury wyborów?

Tak są zmiany.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

 

3. Do kiedy mogę odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania?

Ostatni dzień to piątek w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

 

4. Jak odnaleźć miejsce, w którym mam zagłosować?

Najlepiej za pomocą strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajduje się wyszukiwarka obwodów w której podajemy swój adres zamieszkania.

Wyszukiwarka obwodów /kliknij/

 

5. Kiedy mogę zagłosować i jak muszę postępować, aby oddać ważny głos?

Są dwie możliwości głosowania. W lokalu wyborczym lub korespondencyjnie.

Lokal wyborczy:

– 12 lipca 2020 roku od godziny 7.00 do godziny 21.00 można oddać ważny głos.

Tutaj należy dodać, że o godzinie 21.00 upoważniona osoba z komisji wyborczej wychodzi z lokalu wyborczego i ustawia się jako ostatnia w potencjalnej kolejce do zagłosowania w danym lokalu wyborczym. Wszyscy w kolejce przed członkiem komisji wyborczej oddadzą głos nawet po godzinie 21.00. Natomiast osoby, które ustawią się w kolejce po 21.00 za członkiem komisji wyborczej nie zostaną wpuszczone do lokalu i nie będą mogły oddać ważnego głosu.

– w lokalu może być tylko określona liczba osób przez rygory sanitarne, co może skutkować kolejką i chwilowym oczekiwaniem na wpuszczenie do lokalu wyborczego. W takiej sytuacji należy poczekać na zewnątrz zachowując odpowiedni odstęp od innych oczekujących.

– do lokalu należy wejść w maseczce z przygotowanym dowodem tożsamości. Przy wejściu należy zdezynfekować dłonie.  Najlepiej zabrać ze sobą własny długopis i rękawiczki. Osoby bez maseczki zakrywającej usta i nos nie zostaną dopuszczone do głosowania!

– ważny głos to wybranie jednego kandydata przez postawienie dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku „x”, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Głosowanie korespondencyjne

Nie będę rozpisywał się na temat tej opcji głosowania, bo każdy przy zgłoszeniu mógł i może zapytać o szczegóły urzędnika.

 

6. Czy jako osoba niepełnosprawna mam zapewniony bezpłatny transport do lokalu wyborczego?

Urząd Miasta Szczecin informuje, że osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego specjalnie przystosowanymi mikrobusami. Wszelkie informacje oraz rezerwacje można uzyskać pod numerami telefonów 91-42-43-555, 697-066-240 w tygodniu poprzedzającym dzień wyborów od godziny 8.00 do godziny 14.00, natomiast w dniu wyborów od godziny 7.00 do godziny 19.00.

 

7. Na kogo mogę zagłosować?

W drugiej turze mamy dwóch kandydatów:

  • Duda Andrzej Sebastian /dotychczasowy prezydent popierany przez PiS, w pierwszej turze zdobył 43,50% głosów/
  • Trzaskowski Rafał Kazimierz /popierany przez KO, w pierwszej turze zdobył 30,46% głosów/

8. Gdzie mogę zobaczyć debatę prezydencką?

Klasycznej debaty nie było.

Telewizja publiczna jest zobowiązana do przeprowadzenia takiej debaty i oczywiście została zorganizowana przez TVP w Końskich, jednak kandydat Koalicji Obywatelskiej nie pojawił się na niej i wystąpił w tym czasie w Lesznie w ,,Arenie Prezydenckiej”. Skutkiem czego mamy dwie ,,debaty”.

Debata Prezydencka w Końskich /kliknij/

Arena Prezydencka w Lesznie /kliknij/

 

8. Jak dokonać świadomego wyboru?

Przed głosowaniem musimy odpowiedzieć sobie sami przynajmniej na następujące pytania:

Czy wybieramy kontynuację polityki prezydenckiej głosując na dotychczasowego prezydenta Andrzeja Dudę? Tutaj już znamy dokonania i działania w praktyce obecnego prezydenta. Czy może zmieniamy politykę prezydencką wraz z nowym prezydentem? Tylko czy ta polityka na pewno będzie lepsza od dotychczasowej w czasie światowego kryzysu spowodowanego koronawirusem?

Pytań jest z pewnością więcej, jednak odpowiedź już na powyższe spowoduje, że wybór będzie bardziej świadomy i odpowiedzialny, a nie emocjonalny pod wpływem jakieś chwili.

Ja mam swojego faworyta wybranego z rozmysłem, ale uszanuje każdy inny wybór i powtórzę za prezydentem Szczecina niech łączy nas to, że idziemy na wybory, a nie dzieli to, na kogo chcemy głosować.

 

Mariusz Tałajkowski

Grafika: gov.pl

 

 

 

 

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *