W temacie segregacji odpadów komunalnych musimy wszyscy pamiętać, że 6 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadziła obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Oczywiście został wyznaczony termin przejściowy, który kończy się w obecnym 2020 roku, a szczegóły segregacji mogą się różnić w poszczególnych gminach, ponieważ każdy samorząd ustala własne zasady. Nie zmienia to jednak faktu, że prawidłowa segregacja odpadów jest już naszym obowiązkiem, a nie tylko dobrą wolą. Dlatego pamiętajmy o tym i zwracajmy na ten fakt uwagę innym lokatorom, aby nie spotkała nas zbiorowa kara za błędną segregację pojedynczych osób np. w postaci niewywiezionych odpadów.

A jak się sprawy mają w Szczecinie?

Niestety albo i stety magistrat zrobił stosunkowo zaskakujący manewr i w lipcu zmienił dotychczasowe zasady segregacji odpadów, firmując je hasłem ,,Zrób pierwszy krok i weź się za plastik. 5 kroków skutecznej segregacji śmieci”.

Jak przekazał dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Paweł Adamczyk nowe zasady segregacji mają uchronić mieszkańców od kolejnych podwyżek za śmieci. Ponieważ część plastików trafi teraz do spalarni razem z odpadami zmieszanymi, gdzie zostaną zamienione na energię elektryczną i cieplną, co będzie z dużą korzyścią dla miasta, ze względu na ich dużą kaloryczność.

Ja niestety, jeśli chodzi o podwyżki to już nie jestem takim optymistą, ale wróćmy do tematu. Jakie plastiki do zmieszanych, a jakie do ponownego przetworzenia?

Do żółtego pojemnika wrzucamy:

– zgniecione butelki po napojach PET,

– kartony po sokach i mleku,

– opakowania po środkach czystości i kosmetykach,

– przezroczyste folie,

– puszki, kapsle i metalowe nakrętki.

 Pozostałe plastiki, czyli np. opakowania po produktach spożywczych wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

Przeciwnicy powyższej segregacji zwracają uwagę, że pomysł magistratu cofa mieszkańców w działaniach ekologicznych, przez nakaz wrzucania części opakowań sztucznych do odpadów zmieszanych, a także zwiększa koszty, ponieważ cześć zamontowanych tablic informacyjnych przez wspólnoty i spółdzielnie na temat segregacji zdezaktualizowała się i potrzeba kolejnych nakładów finansowych na promocję nowych zachowań przy segregacji.

Dyrektor Paweł Adamczyk odpowiada, że przy tym systemie ekologia idzie w parze z ekonomią. Natomiast odnośnie promocji magistrat przygotuje odpowiednie materiały informacyjne i rozpocznie również edukację w szkołach dla uczniów.

No cóż, czas pokaże…

Niemniej pamiętajmy:

Czy chcemy tego, czy nie – to nic nie zmienia.

Prawidłowa segregacja odpadów jest już naszym obowiązkiem.

Zła segregacja nawet pojedynczych osób będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami dla wszystkich mieszkańców danego bloku lub wspólnoty.

 

Nie wiesz do jakiego kosza wrzucić dany odpad?

Kliknij i sprawdź!

 

Jak to się zwykło mawiać ,,myśl globalnie, działaj lokalnie”. Tak więc na Osiedlu Pionierów przy ulicy Sowińskiego zostały w ostatnim czasie odnowione pomieszczenia na odpady komunalne, wymienione pojemniki na nowe, wywieszone tablice informujące jak segregować odpady, a ostatnio umyte kosze na odpady Bio. Wszystko po to, aby segregacja była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego apeluje na koniec dbajmy o porządek i prawidłową segregację, bo wbrew niektórym opiniom nikt za nas tego nie zrobi.

Mariusz Tałajkowski

 

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *