
Na XXIII zwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin zapadło wiele decyzji, jednak jedna w sposób bezpośredni dotknie wszystkich, a mianowicie przy 19 głosach za i 10 głosach przeciw został przyjęty projekt uchwały ,,244/20 – wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty, ustalenia stawki opłaty za pojemnik oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.
Krótko pisząc podwyżki opłat za śmieci w Szczecinie od 1 stycznia 2021 roku zostały zatwierdzone.
Oczywiście nie jest to absolutnie żadnym zaskoczeniem, ponieważ już wcześniej magistrat informował, że winny takiej sytuacji jest obecny rząd, który często zmienia przepisy ustawy śmieciowej i tak np. w przyszłym roku zmieniają się stawki za odbiór pojemników z nieruchomości niezamieszkałych, czyli na przykład z firm. Ich właściciele za odbiór odpadów zapłacą mniej, w związku z tym wpływy do budżetu miasta z tego tytułu zmniejszą się o prawie 4 miliony złotych.
Czy faktycznie za podwyżki odpowiada obecny rząd? Tu są wątpliwości, bowiem wiele osób z branży zaznacza, że już ustawa sprzed siedmiu lat jeszcze za poprzedniego rządu wpłynęła na zmniejszenie konkurencji, gdy dodamy do tego zmianę polityki śmieciowej w Chinach i UE to okazuję się, że sytuacja nie jest wcale taka oczywista. Niemniej jednak z winy czy nie winy obecnego rządu (nie mnie to oceniać) podwyżki nas nie ominą…
Magistrat próbuje trochę łagodzić skutek podwyżek, ale. . . dla właścicieli domów jednorodzinnych.
Na czym polega złagodzenie? Ano na tym, że właściciele domów jednorodzinnych mają opcje rozliczenia odpadów „od zużytej wody” w przypadku, gdy domownicy zużywają do 6 metrów sześciennych wody (obecnie do 4 metrów sześciennych wody), a także przez obniżki dla posiadaczy kompostowników.
Dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych nie mam jakiś pozytywnych wiadomości, no może, poza tym, że osoby niesegregujące odpady będą płacić karnie w wysokości podwójnej opłaty.
Stawki, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku,
za odbiór i zagospodarowanie odpadów właściciele nieruchomości jednorodzinnych zapłacą 99,90 zł miesięcznie (obecnie 94 zł). Ci, którzy założą lub już mają kompostownik, mogą liczyć na 5 procent upustu. I oczywiście powyżej opisana opcja od zużytej wody.
Natomiast,
w zabudowie wielorodzinnej opłata będzie nadal zależała od zużycia wody. Metr sześcienny wody wyceniono na 8,80 zł (obecnie 7,5 zł).
Pojawia się kwestia spalarni, przecież miała wpłynąć na obniżki, a nie podwyżki za odpady. Można, by spytać co poszło nie tak.
Według magistratu wszystko poszło TAK, ponieważ odpady zmieszane faktycznie dzięki spalarni kosztują miasto najmniej, a na podwyżki oprócz innych czynników wspomnianych powyżej paradoksalnie wpływa wzrost ilości odpadów gromadzonych selektywnie, ponieważ zagospodarowanie tych frakcji jest najdroższe!?
Projekt uchwały ,,244/20″ kliknij aby zapoznać się z uchwałą i jej uzasadnieniem.
Kwiecień 2020 – Segregacja – przyjęte uchwały w sprawie odpadów komunalnych.
Grudzień 2019 – Magistrat wprowadza kolejne podwyżki za wywóz odpadów.
Mariusz Tałajkowski