Do rozmowy na temat cen energii zaprosiłem Marcina Pawlickiego wiceprezesa grupy ENEA S.A.

Pierwsze pytanie, które nasuwa się chyba każdemu konsumentowi… Co w sposób istotny wpływa na wzrost cen energii elektrycznej?

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej – system EU ETS. Obecnie 59% ceny energii stanowi koszt uprawnień do emisji CO2, kolejne 8% to koszty obowiązków OZE, a marża firm energetycznych to tylko 1%! (M.P)

 A, że 70 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni węglowych, które kupują uprawnienia do emisji CO2, a których pula z roku na rok maleje…

Tak, ten efekt podnosi ceny uprawnień! Na początku grudnia ceny uprawnień do emisji CO2 osiągnęły niemal 90 euro za tonę, przypomnę, że w styczniu, gdzie cena była uważana również za bardzo wysoką wynosiła około 30 euro za tonę. Gdy cofniemy się jeszcze w czasie, to za poprzedniego rządu wynosiły około 6 euro za tonę. Nie zapominajmy, że do tego należy dołożyć koszty obowiązków OZE (kwestia odnawialnych źródeł energii). (M.P)

Na cenę wzrostu uprawnień wpływa, także cena oraz dostępność gazu. Ekonomia jest nieubłagalna i zapewne rynek kalkuje sobie, że obecnie dostawy węgla są pewniejsze niż dostawy gazu, co automatycznie zwiększa popyt na uprawnienia do emisji CO2, a co za tym idzie zwiększa się ich cena.

Oczywiście, a jaka jest obecna polityka Rosji dotycząca dostaw gazu, chyba już każdy wie. (M.P)

Wracając do funduszy i prawa. Czy nasz kraj wspiera OZE?

Według 58. edycji rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI) Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestycji w sektor OZE. Więc moja odpowiedź brzmi TAK. (M.P)

Faktycznie, w najnowszym rankingu, z krajów Europy Środkowo-wschodniej o ile dobrze pamiętam wyróżniono tylko dwa kraje w tym właśnie Polskę.

Tak. (M.P)

Ok. Powiedzmy, że wszystko jasne w tym temacie, ale pojawia się istotne zagadnienie czy konsumenci mogą liczyć na złagodzenie tych podwyżek.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że dzięki działaniom rządu podwyżki w naszym kraju są zdecydowanie poniżej średniej europejskiej.

Ponadto od soboty obowiązuje niższa akcyza na energię elektryczną oraz niższe stawki VAT na gaz ziemny i energię elektryczną. To rozwiązania z tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, które złagodzą podwyżki cen energii. (M.P)

Czyli będzie trochę lżej…

Tak. Dzięki takiej osłonie antyinflacyjnej Klienci w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł (statystyczne gospodarstwo domowe rozliczające się w taryfie G11, przy zasilaniu jednofazowym i sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym, rodzina 2+2).

Ponadto nasz rząd cały czas działa w sprawie rozpoczęcia reformy systemu EU ETS, aby docelowo obniżyć koszty energii, jednak ostateczna decyzja należy do UE. (M.P)

Podsumowując do kwietnia będą złagodzone podwyżki, czekamy na rozwój wydarzeń w UE dotyczących systemu EU ETS oraz dopingujemy minister klimatu i środowiska Annę Moskwę w kolejnych działaniach wspierających OZE.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję

Marcin Pawlicki – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych

Marcin Pawlicki (…) kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach menedżerskich, w tym w branży energetycznej. W ramach dotychczasowej pracy zawodowej wykonywał wiele czynności związanych z analizą i oceną sprawozdań finansowych oraz innych dokumentów związanych z rachunkowością i sprawozdawczością finansową spółek handlowych. W swojej karierze zawodowej sprawował m.in. funkcję Zastępcy Prezydenta Szczecina, związaną z pełnieniem nadzoru właścicielskiego nad spółkami, co przełożyło się na rozwinięcie umiejętności w kierowaniu złożonymi i dużymi zespołami pracowników(…) Całość Enea S.A. (kliknij).

Enea S.A. Kliknij

Mariusz Tałajkowski

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *