Wspólnota mieszkaniowa jeszcze nie wyraziła zgody na montowanie urządzeń klimatyzacji na Osiedlu Pionierów!!!

 

Jest to dopiero PROPOZYCJA pod głosowanie w 2022 roku!!!

 

Wytyczne odnośnie montażu klimatyzacji przez mieszkańców budynków przy ul. Sowińskiego 72-74F w Szczecinie

Wyraża się zgodę na montaż urządzeń klimatyzacji w poszczególnych mieszkaniach pod warunkiem:

Lokalizowania jednostek zewnętrznych klimatyzacji – wyłącznie na balkonach i logiach.

Gabaryty urządzeń mają zapewnić ich ukrycie za pełną częścią balustrady balkonu lub logii. Zabrania się stosowania jednostek większych, widocznych od zewnątrz tzn. od strony otoczenia i z pozostałych mieszkań. Bezwzględnie zabrania się umieszczania urządzeń na elewacji budynku. Jednostki mogą być ustawione wyłącznie na nóżkach z izolacją antywibracyjną i nie mogą być trwale połączone z posadzką czy ścianą (w tym z balustradą). Projekt i przebieg instalacji klimatyzacji, gabaryty urządzeń, wielkość przepustów związanych z planowanymi jednostkami zewnętrznymi ich lokalizację, oraz inne należy bezwzględnie uzgodnić z Zarządcą. Wszelkie uzgodnienia i ewentualne nieporozumienia z pozostałymi lokatorami, wynikające z zastosowania urządzeń klimatyzacji, właściciel mieszkania „bierze” na siebie lokator montujący urządzenie.

Wytyczne szczegółowe dot. dopuszczalnej emisji hałasu urządzeń zewnętrznych:

Warunkiem koniecznym jest zastosowanie jednostki zewnętrznej o niskiej emisji hałasu. Dopuszcza się stosowanie i lokalizację urządzeń w sposób nie powodujący przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku wg obowiązujących przepisów oraz dopuszczalnych poziomów hałasu w pomieszczeniach wg norm budowlanych.

Ponieważ poziomy mocy akustycznej lub poziomy dźwięku są różne różnych urządzeń a dodatkowo w zależności od ich lokalizacji i czasu pracy różny będzie też poziom hałasu przenikający np. na balkon sąsiada czy do innych mieszkań, dlatego nie definiuje się konkretnych poziomów mocy urządzeń.

Przykładowo nawet urządzenie głośniejsze (o wyższym poziomie mocy akustycznej) w rezultacie, może generować niższe poziomy równoważne dźwięku w przypadku, innej lokalizacji / odległości (źródło-obserwator) krótszej pracy w uśrednionym czasie odniesienia (8 godzin dla pory dziennej i 1 godzina dla nocy), który się przyjmuje do określania przekroczeń w środowisku.

Warunkiem bezwzględnym jest więc nieprzekroczenie poziomu hałasu w środowisku (przepisy środowiskowe) oraz w budynku (normy budowlane) – są to odrębne przepisy i metodyki pomiarów.

Normy w zakresie dopuszczalnych poziomów hałasu w pomieszczeniach to:

–  PN-B-02151-02 (aktualnie obowiązująca czyli wpisana do warunków technicznych jest norma z roku 1987) wg niej dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych to:

 

przepisy w zakresie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku to:

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2014 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U z 2014 r., poz 112)

i tutaj należy w danym przypadku patrzeć na dopuszczalne poziomy dla terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i źródła pozostałe czyli wiersz 3 poniższej tabeli i kolumny 5-6:

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *