15 października w lokalu wyborczym otrzymamy trzy karty do głosowania.

  1. Kandydaci do Sejmu – jeden znak „X” przy nazwisku jednego kandydata, na którego chcemy głosować.
  1. Kandydaci do Senatu – jeden znak „X” przy nazwisku jednego kandydata, na którego chcemy głosować.
  1. Pytania referendalne – na każde pytanie jeden znak „X” przy odpowiedzi „TAK” lub „NIE”.

 

Kandydaci do Sejmu i Senatu zostali przedstawieni w poprzednich moich wpisach, a teraz czas na pytania referendalne.

Pytania referendalne w Referendum Ogólnokrajowym w dniu 15.10.2023

Pytanie 1:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Referendum jest wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania. Oczywiście głosowanie nie jest obowiązkowe i w lokalu wyborczym można odmówić udziału w którymkolwiek z głosowań, a wtedy dana karta do głosowania nie będzie wydana. W przypadku referendum będzie to rzutowało na frekwencję referendalną – która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące.

 

Krótko i zwięźle,

jednomyślności w temacie referendum nie ma!

W dużym uproszczeniu,

jedne środowiska są za referendum – bo to święto demokracji, że pytają się o naszą opinie. Inne za, a nawet przeciw – bo referendum tak, ale nie takie pytania. Jeszcze inne kategorycznie przeciw – bo to materiał propagandowy rządzącej partii.

Poniżej przedstawię źródło, czyli jak sama rada ministrów tłumaczy temat referendum i dlaczego powinni wziąć w nim udział wszyscy – bez względu na swoje przekonania polityczne.

Naród ma prawo w drodze referendum ukierunkować politykę państwa. Kwestie poruszone w pytaniach referendalnych dotykają najważniejszych tematów, które pojawiają się w debacie publicznej. Mają one również znaczenie dla całego naszego kraju – strategiczne gałęzie gospodarki, polityka społeczna i bezpieczeństwo są tematami najwyższej wagi.

Pytania referendalne

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? 

To społeczeństwo powinno decydować o majątku narodowym. Podczas kryzysów to narodowość kapitałów pozwala decydować o tym, jak nimi się zarządza. Dlatego rząd inwestuje w duże państwowe koncerny strategiczne, które gwarantują obywatelom bezpieczeństwo w różnych obszarach.

  1. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Od 2017 r. rząd obniżył wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Spełnił obietnicę złożoną wyborcom. Jednocześnie rozbudowaliśmy wsparcie dla seniorów. Przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.

  1. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Przeznaczamy rekordowe środki na obronność. Zbudowaliśmy też zaporę na granicy z Białorusią, żeby zabezpieczyć nasz kraj przed działaniami hybrydowymi Mińska i Moskwy. Musimy być pewni, że Polska będzie bezpieczna i w przyszłości. To Polacy decydują o swoich granicach i swoim bezpieczeństwie.

  1. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Chcemy, aby decyzję w sprawie nielegalnej migracji podjęli Polacy. Dzięki temu wszyscy obywatele będą mogli osobiście zadecydować, czy popierają przymusową relokację migrantów. Nielegalna migracja, to ogromne zagrożenie dla polskich rodzin, dla bezpieczeństwa, dla spokoju, dla normalności.

 

Źródło:

https://www.gazetaprawna.pl

https://tvn24.pl

https://www.gov.pl

Foto: https://www.gov.pl

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *