Niestety, ale zaczęły pojawiać się tu i ówdzie niepokojące informację, że personel medyczny zaczyna spotykać się z przypadkami dyskryminacji. Całe szczęście są to przypadki incydentalne, ale jednak…

W Szczecinie decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego placówka przy ul. Arkońskiej stała się jednoimienną – zakaźną. Dlatego siłą rzeczy personel tego szpitala stał się najbardziej narażony na tego typu ostracyzm. Można przyjąć wręcz za pewnik, że wynika on ze stresu i lęku przed wirusem. Dlatego skontaktowałem się z Mateuszem Iżakowskim Rzecznikiem Prasowym szpitala przy ul Arkońskiej, aby porozmawiać o bezpieczeństwie pacjentów jak i wspomnianego personelu medycznego.

Mateusz Iżakowski, podkreśla z pełną stanowczością, że na bezpieczeństwie i przestrzeganiu procedur zależy już samym pracownikom szpitala, ponieważ po pierwsze mają świadomość i przede wszystkim wiedzę z jakim wirusem mają do czynienia, a po drugie tak po ludzku mają rodziny, przyjaciół, których nigdy by nie narazili na niebezpieczeństwo. Tak, więc już te czynniki determinują na personelu medycznym bardzo odpowiedzialne i bezpieczne działania.

Dodatkowo na te odpowiedzialne i bezpieczne zachowania nakładają się już typowe działania i procedury szpitalno-korporacyjne. I tak jak wylicza rzecznik: powstały specjalne strefy do przyjmowania osób z podejrzeniem zarażenia. Jest ponad 400 łóżek, a docelowo może ich być ponad 950.  W chwili obecnej do dyspozycji jest 80 respiratorów. Personel został w pełni przygotowany do kontaktu z osobami zarażonymi. Każdy pacjent, który zgłosi się do zakaźnej izby przyjęć otrzymuje maseczkę, wypełnia specjalną ankietę i jest kierowany do lekarza zakaźnika, który decyduje o ewentualnym badaniu w kierunku koronawirusa. Na wyposażeniu personelu medycznego są specjalne maseczki, kombinezony ochronne, przyłbice i rękawiczki. Dodatkowo obowiązkowo każdy pracownik musi poddać się dezynfekcji po kontakcie z pacjentem. Szpital dba o komfort pracy lekarzy i pielęgniarek. Każda osoba z personelu może skorzystać z pomocy psychologa oraz z hotelu na terenie Szczecina, jeżeli nie chce wracać do domu. Pacjenci natomiast po przybyciu do szpitala już na samym początku są obejmowani fachową opieką medyczną.

To wszystko razem decyduje o tym, że lęk przed personelem medycznym jest nieuzasadniony, ponieważ w praktyce może okazać się, że bardziej na zarażenie jest narażona osoba, w ogóle nie związana ze służbą zdrowia, ale nie przestrzegająca profilaktyki niż świadomy oraz przestrzegający wszelkich procedur i zasad pracownik służby zdrowia.

Dla wszystkich osób, które zechcą wesprzeć szpital w ramach zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS – CoV-2 wpłatą pieniężną po szczegóły zapraszam na stronę: www.spwsz.szczecin /kliknij/

Natomiast osoby, które są chętne wesprzeć szpital w innej formie zapraszam do bezpośredniego kontaktu z Radną Miejską Dominiką Jackowski przez stronę Pomóżmy tym, którzy pomagają SZCZECIN /kliknij/ lub z moją osobą Radnym Osiedla Nowe Miasto Mariusztalajkowski@gmail.com

Przyznaje z radością, że wspomogłem szpital przez wpłatę gotówkową i namawiam wszystkich do wspomagania, bo uczucie po udzieleniu pomocy w jakiejkolwiek formie jest ,,bezcenne”.

Mariusz Tałajkowski

Foto: google.com

 

0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *